1 Ağustos 2012 Çarşamba

Alo orası Tünektepe mi?

Sanaltur.tv hizmeti hayata geçtiği ilk günlerde Sanaltur uygulamalarının hangi noktalarda, nasıl kullanılabileceğini ziyaretçilerimize ve potansiyel müşterilerimize gösterebilmek adına çeşitli noktalarda firma/müşteri bağımsız olarak sanaltur uygulamaları hazırladık; bir evin oturma odasından tutunda, bir şehrin en yüksek noktasına kadar çeşitli yerlerde uygulamalar yapıldı.

Bunlardan bir taneside Antalya'nın belkide en güzel noktalarından birisi olan Tünektepe idi. Bir diğer adıyla Döner Gazino. Hem sanaltur uygulamasının açık ve yüksek alanlarda nasıl kullanılabileceği adına mükemmel bir nokta hemde harika bir Antalya manzarası yani. Yani 360 derece görüntü uygulamasını yaparken aynı anda belkide en güzel Antalya manzara fotoğraflarından bir kaçına da imza atmış olduk.

Mesele bu değil.

Mesele bu noktadan sonra bizim neredeyse hergün en az bir kere "Alo, orası Tünektepe mi acaba?" diye ofisimizi arayan insanlar.


 Konuya yakın olan, ilgili olanlar bilirler ki arama motorları sonuçlarında her zaman en üstte, ilk 3'de veya ilk sayfada olmak çok değerlidir. Hatta bunu yapabilmek için firmalar ekstra bütçeler ayırırlar, firmalarının kurumsal kimlikleri yanında. Ama bizim bu "listeleme" başarımız sanırız bu defa başımıza biraz iş açtı :)
Çünkü Google'da ve ardı sıra gelen arama motorlarında "Tünektepe" araması Sanaltur.tv ile bütünleşti.

Tünektepe'de bulunan ve tepeye halk arasındaki adını veren Döner Gazino'nun veya bağlı bulunduğu belediyelerin (ilçe belediyesi, büyükşehir belediyesi gibi) Tünektepe ile alakalı webde herhangi bir varlıklarının olmaması; sitemizde kullandığımız arama motoru optimizasyonunu çok iyi çalışması sonucunda aramalarda hep en üstte çıktık.

Durum böyle olunca aramalarda "ilk sıra"nın kıymeti daha net anlaşıldı, çünkü insanlar haklı olara mekana ulaşabilmek için hep ilk sayfalara bakarlar. Bizim sitemizi ziyaret edip, tünektepe hakkında 360 sanaltur uygulaması dışında bir şey göremeyen ziyaretçiler sarıldılar telefona ve aradılar ofisimizi. Dedik ya, her gün en az 1 telefon mutlaka bize Tünektepeyi soruyordu. E tahmin edersiniz ki böyle turistik bir noktanın yoğunluğu hafta sonları çok daha artar; hafta sonları ofisimize gelen 10 telefonun en az 7'si Tünektepe ile ilgili olmaya başladı.

Toplamda baktığınızda telefondaki insanlara Tünektepe veya oradaki Döner Gazino ile ilgili bir bağlantımız olmadığını, orada sadece sanaltur uygulması yaptığımızı anlatıp, iyi günler dileyip konuşmayı sonlandırmak ve bunu defalarca gerçekleştirmek azımsanmayacak bir vakti almaya başladı.

Bundan 2 hafta önce yaz yoğunluğumuzun ortasında gelen bir Tünektepe araması ile hemen harekete geçtik ve sitemiz açıldığından beri "Antalya Tünektepe'den 360 Sanal Tur uygulaması" olan sayfa ve ona bağlantılı içinde Tünektepe geçen her dosyayı "Antalya Manzarası" olarak yeniden adlandırdık.

Yani başarılı arama motoru optimizasyonumuz bizi değişikliğe zorladı :D Şaka bir yana gerçekten arama motoruna Tünektepe ile ilgili, bakacağı noktalarda hiçbirşey bırakmamaya çalıştık ki bir daha bu durum ile karşılaşmayalım. Yanlıza uygulamanın detaylar sayfasında çekim yapılan noktayı isim olarak belirtmek gerektiği için sadece bir tane Tünektepe yazısı bıraktık. Mecburen :)

Sonuçta Google'nin karınca gibi çalışan robotları değişikliği çok kısa sürede listelediler. Değişikliği yaptığımız andan itibaren başlıktaki soru bizim için tarih oldu. Hani bizim telefonda "burası değil efendim, alakamız yok, bilmiyoruz" dememize rağmen kenara köşeye bizim telefonumuzu "Tünektepe numarası" diye kaydetmiş birileri varsa onu bilemeyiz :)Artık orası bizim için sadece Antalya Manzarası, sizin içinse hala Tünektepe :)

Bu kadar bahsini ettik bari "orası neresi acaba ya?" dedirtmeyelim, buyrun »