28 Temmuz 2009 Salı

Gelişen teknolojinin hayatımızdaki yeri..

Bundan yıllar önce birileri Internet diye birşey çıkacak , dünya küçülecek.. Hatta herkes buna cebinde taşıdığı bir cihazla erişebilecek, Hatta ve hatta bu cihaz kablosuz telefon+fotoğraf makinesi+kamera+uydu navigasyonu gibi özelliklere de sahip olacak deseydiii gülerdik.. Bu aynı aynı anne ve babalarımızın zamanında radyonun - televizyonun icat edilmesine benziyor.

Bahsettiğimiz bu yeni teknolojiler ortaya çıktığından bu yana dünya küçüldü avucumuzun içine sığdı. Şimdilerde Internet'in olmadığı bir ev veya işyeri "ilkel" , "teknolojiden yoksun" olarak nitelendiriliyor.

Daha önce kütüphanelerde saatlerce yapılan araştırmalar yerini "google da bulma" ya bıraktı. Öyle ki geçmişte sadece 2-3 kaynaktan bulunan bilgiler artık Internet ortamında binlerce kaynaktan bulunur oldu.

Neticede beraberinde gelişen pek çok bilgisayar ve görüntü teknolojisi de Internet gezginlerimizin içinden izlenebilir hale geldi.

Hazırladığımız sanal tur uygulamaları da bunlardan sadece bir tanesi.

Diğer tanıtım araçlarının aksine Internet öyle bir ortam ki 24 saat boyunca aktif. Günlük gazetelere verilen reklamlarla kıyaslandığında Internet reklamlarının gücü muazzam boyutlarda.

Şimdilerde eğitim kurumlarının önemini yeni yeni anladığı Web Tasarımı , Web Programlama , vb. Internet teknolojileri bölümleri meslek liselerinde açılmaya başladı. Geleceğin meslekleri arasında ilk sıralarda gösterilen ve günümüzün de en parlak meslekleri arasında yer alan "Internet Teknolojileri Uzmanı" pek çok büyük firmanın da insan kaynakları planlamasında başı çekiyor. Kendi içinde pek tabiki parçalara ayrılan bu meslek grubu Internet platformu üzerinde çalışan uygulamalar geliştiriyor.

Bütün bu parçaları bir araya topladığımızda kısa ve öz olan şudur ki : Bir bilgisayarınız ve Internet bağlantınız var ise dünya önünüzde duruyor demektir.

Yazar : Ajansweb.com